Egy esküvői dekoráció elkészítése összetett feladat. Kérhetjük szakember segítségét is, de ha igazán személyessé szeretnénk tenni, elkészíthetjük magunk is. Íme néhány tanács, mire is érdemes figyelni!
A polgári szertartás helyszínén érdemes előre érdeklődni, hogy biztosítanak-e dekorációt vagy arról is az ifjú párnak kell gondoskodni. Szerencsére a házasságkötő termekben általában a helyszín üzemeltetői biztosítják ezt. A terem dekorációja az anyakönyvvezetői asztalon egy virág díszítés, illetve a pár és a tanúk székein székszoknya és masni. Kültéri ceremónia esetén a dekorációról általában a párnak kell gondoskodni. A széksorok széleit kis virágcsokrokkal, szalaggal vagy lufival is csinosíthatjuk. Ilyen esküvőknél kedvelt a virágkapu is.
Esti szertartásnál színes lampionokat is lehet használni. A fák törzseit körbetekerhetjük fényfüzérekkel, de használhatunk gyertyákat, fáklyákat is, amelyek gondoskodnak a romantikus hangulatról. A templomi szertartásnál a padok széleit egyszerű virággal vagy szalaggal érdemes dekorálni. Az oltárra is kérhetünk dekorációt kizárólag fehér színű virágból.
A menyasszonyi csokor a virágdekorációk fő eleme. A csokor kiválasztásánál a menyasszony egyénisége a legfontosabb. A vőlegény és a tanúk kitűzője a menyasszonyi csokorhoz illő virágokból készül. Gondoskodni kell a szülőköszöntő csokrokról is, ezek általában az örömanyák kedvenc virágaiból készülnek. Ha nem szeretnénk különbséget tenni az anyukák között egyforma csokrot ajándékozzunk! A hagyomány szerint a menyasszony eldobja a csokrát és aki elkapja, az megy legközelebb férjhez. Mivel nem minden menyasszony szeretne megválni a csokrától, ezért szoktak egy hasonló kisebb csokrot is csinálni, amit eldobhat. A koszorús lányoknak kis csokrot vagy kardíszt érdemes készíteni.
A dekoráció stílusa összhangban legyen a helyszín stílusával. Manapság egyre elterjedtebbek a tematikus esküvői dekorációk is, amelyek valamilyen konkrét témához, stílushoz kapcsolódnak. Ilyen például a vintage vagy gatsby stílus is, de a téma lehet sport, utazás, vagy akár film is. A fő asztaldísz a pár és közvetlen hozzátartozóik közös asztalán kap helyet.
A virágdísz ne takarja el az ifjú párt!
Az asztaldekorációnál fontos figyelembe venni az asztal formáját. Hosszú, összetolt asztalsornál 4-6 személyenként helyezzünk dekorációt, kör asztaloknál középre lehet egy magasabb díszt tenni és köré apró kis díszeket kihelyezni. Fontos, hogy szemmagasságban ne helyezzünk el semmilyen tárgyat, virágot, ami akadályozza a kommunikációt. Az asztal színvilágát fokozhatjuk színes szalaggal vagy anyaggal. A terítő a legtöbb esetben fehér, így bármilyen szín jól mutat rajta. Az asztalokra kerülnek a köszönő ajándékok és az ültető kártyák is, melyeknek illeszkednie kell a színvilághoz. Különlegesség, ha dekorációnak cserepes virágot használunk. Ezeket meg is lehet tartani, mint emléket a nagy napról, vagy köszönő ajándéknak is oda lehet adni a vendégeknek. Virágok helyett gyümölcsöt is tehetünk az asztalra, amit az este folyamán el lehet fogyasztani.
Különleges dekorációk egy esküvőn a csoki-szökőkút, a pezsgő-szökőkút vagy a jégszobrok, esetleg a vízparti esküvőknél úszó kívánságlámpások.
Kreatív menyasszonyok saját kezű dekorációt is készíthetnek. Egy hétvégi vagy lánybúcsú program lehet, hogy a koszorús lányokkal közösen készítenek díszeket. Egyszerű mégis mutatós dekorációk lehetnek pl.: tüll pom-pomok, befőttes üvegek gyertyák vagy virág tartók, fonal gömbök, papír vagy szalvéta virágok, organza masnik.
Akár dekoratőr segítségét kérjük, akár saját kezűleg készítjük a díszeket, a legfontosabb a harmónia és az összhang.